مجله ی آی تک

تخمه آفتابگردان دماوند

تخمه دماوند

خواص تخمه آفتابگردان برای کبد

تخمه آفتابگردان دارای ویتامین‌هایی مانند ویتامین D و A و املاح معدنی فراوانی است که به سلامت کبد کمک می‌کنند. این ویتامین‌ها و املاح با افزایش سم زدایی کبد به درمان و علائم کبد چرب کمک می‌کنند.

مصرف تخمه آفتابگردان به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد برای کبد چرب توصیه می‌شود. درصد چربی دانه‌های روغنی آفتابگردان خام نسبت به تخمه آفتابگردان بو داده و تخمه آفتابگردان دانه شده سطح بسیار پایین‌تری دارد. استفاده از تخم آفتابگردان به افرادی که بیماری کبد چرب دارند توصیه می‌شود. این خاصیت از تخمه آفتابگردان با گردو مشترک است. یکی از خواص گردو نیز کمک به سلامت کبد و درمانی برای کبد چرب است.

چربی که در تخمه آفتابگردان وجود دارد، از آن دسته از چربی‌هایی است که برای بدن ما ضروری به حساب می‌آیند و مصرف این چربی‌ها آسیب جدی به وجود نخواهد آورد؛ اما اگر سطح این چربی‌های خوب از سطح نرمال خود بالاتر بروند، می‌توانند در اعضای مختلف بدن ما همچون کبد تجمع یابند و منجر به کبد چرب شوند. این به معنای آن است که تخمه آفتابگردان نیز مانند هر ماده غذایی دیگری اگر بیش از حو و افراطی مورد استفاده قرار گیرد موجب افزایش چربی در کبد می‌شود و می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند.

 

تخمه آفتابگردان و دیابت

با توجه به مطالعات انجام شده تخمه آفتابگردان برای دیابت و کلسترول بالا موثر بوده و باعث کاهش آن ها می شود. شده مصرف تخمه میزان هیپرگلیسمی را کاهش می‌دهد و موجب کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت می شود.

افراد مبتلا به دیابت گلیکاسیون پیشرفته تولید می‌کنند که موجب آسیب به بون می‌شود. تخمه آفتابگردان دارای ترکیباتی است که این مواد را مهار می کند. وجود سینارین در تخمه آفتابگردان سبب کاهش تری‌گلیسیرید و کلسترول می‌شود که این موضوع برای مبتلایان له هایپرگلیسیمی یا چربی خون بالا مزایایی به همراه دارد. تخمه آفتابگردان احتمال ابتلا به سندرم متابولیک که با علائمی مانند دیابت، چاقی و بیماری های خود ایمنی می شود، جلوگیری می کند.

برای قلب شما مفید است

تخمه آفتابگردان سرشار از مواد مغذی است که قلب شما دوست دارد. این شامل فیبر، ویتامین ها، چربی های سالم و مواد معدنی است. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی سرشار از دانه‌ها می‌تواند به سلامت قلب شما کمک کند و ممکن است از بیماری‌های قلبی محافظت کند.بعلاوه، مصرف میان وعده تخمه آفتابگردان ممکن است به کنترل سطح کلسترول و فشار خون کمک کند. یک مطالعه در سال 2012 روی 22 زن مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که خوردن 30 گرم هسته تخمه آفتابگردان در روز به مدت 3 هفته به کاهش قابل توجهی کلسترول بد LDL و سطح فشار خون کمک کرد.

 آنتی اکسیدان بالایی دارد

دانه های آفتابگردان سرشار از ترکیباتی (مانند آنتی اکسیدان ها) هستند که به سلامت بدن شما کمک می کنند.این دانه های ریز حاوی انواع ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله اسید کلروژنیک، ویتامین E و غیره هستند. آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب هایی که ممکن است منجر به بیماری شود کمک می کنند.رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط است. به عنوان مثال، بررسی 69 مطالعه در سال 2018 نشان داد که داشتن سطوح خونی بالاتر و مصرف رژیم غذایی ویتامین E با خطر کمتر سرطان، سکته مغزی و مرگ به هر دلیلی مرتبط است. این بدان معناست که حتی ممکن است به شما کمک کند زندگی طولانی تری داشته باشید.

 ممکن است به ارتقاء سطح قند خون سالم کمک کند

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی یکی از بهترین راه ها برای حفظ قند خون در سطح سالم است.برخی از مواد مغذی (مانند پروتئین، فیبر و منیزیم) برای تنظیم قند خون بسیار مهم هستند. تخمه آفتابگردان منبع عالی از این مواد مغذی است و انتخابی سالم برای افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت است.سعی کنید دانه های آفتابگردان را روی یک سالاد سبز بپاشید یا کره تخمه آفتابگردان را با تکه های سیب به عنوان یک میان وعده مناسب قند خون بپاشید.

سرشار از مواد معدنی

دانه های آفتابگردان سرشار از مواد معدنی مهمی مانند منیزیم، روی، مس و سلنیوم هستند. اطمینان از دریافت غذاهای غنی از مواد معدنی در رژیم غذایی خود بسیار مهم است زیرا این مواد مغذی برای بدن شما بسیار مفید است،سلنیوم ضروری است و منیزیم یک ماده معدنی فوق ستاره است که برای پاسخ به استرس سالم، تنظیم قند خون و موارد دیگر ضروری است.افزودن غذاهای غنی از مواد معدنی مانند تخمه آفتابگردان به رژیم غذایی شما می تواند به شما کمک کند که مقدار توصیه شده از این مواد مغذی را دریافت کنید.

 میان وعده مناسب و سیر کننده

دانه های آفتابگردان به دلیل داشتن پروتئین، چربی و فیبر فراوان، قابل حمل و فوق العاده پرکننده هستند. این بدان معناست که اگر در حال فرار هستید، آنها یک میان وعده هوشمند هستند.پروتئین سرشارترین درشت مغذی است و دانه های آفتابگردان 5.4 گرم در هر اونس را تامین می کند که برای یک منبع پروتئین گیاهی بسیار خوب است. بعلاوه، آنها حاوی فیبر و چربی های سالم هستند و آنها را به یک میان وعده متعادل تبدیل می کند.سعی کنید یک بسته تخمه آفتابگردان را در کیف یا کوله پشتی خود نگه دارید تا در هنگام گرسنگی گزینه سالمی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.